Nachádzate sa tu

Ako pomôcť biddovacím automatom k vyšším ziskom z inzercie? - III. díl - Dostupnosť

Akokoľvek sa informácia o dostupnosti môže zdať byť trochu triviálna, opak je pravdou. Sú situácie, v ktorých je dostupnosť skladom dôkležitejším kritériom, než cena výrobku (pokiaľ sa jedná o nevyhnutnosť, ktorú zákazník potrebuje v čo najkratšom čase). 


Pohľady e-shopov na to, čo vlastne vyplniť do elementu DELIVERY_DATE, sa rôzni. Napríklad pri tovare skladom:

  • e-shop vyplní hodnotu DELIVERY_DATE vo význame, za ako dlho bude tovar u zákazníka, teda DELIVERY_DATE = 1 (väčšina prepravcov doručí balíček na druhý deň)
  • e-shop vyplní hodnotu DELIVERY_DATE vo význame, za koľko dní od prijatia platby tovar odošle, teda DELIVERY_DATE = 0 (odosiela v rovnaký deň)

Oba e-shopy majú tovar skladom, ale ich ponuka sa vo vyhľadávačoch tovaru bude zobrazovať rôzne. Prvý bude mať ponuku s dostupnosťou do 3 dní, druhý skladom. Takých situácií môže nastať viac, napr. pokiaľ vyplníte ako dostupnosť 4 dni namiesto 3 a už vači ponuku návštevníci heureky alebo Zboží.cz vidí s dodaním do týždňa. Ďalšie "zlomy" nastávajú s dostupnosťou 8 a 15 dní. Ponuka do týždňa sa ešte do top pozícií (biddovaných) dostane podľa toho, akú dostupnosť uvádza konkurencia. Ale s lhôtou "do 14 dní" už to bude mať biddovací automat veľmi ťažké a pravdepodobne vás na pozície po ktorých tak túžite nedostane.  


Ako zistiť dostupnost vašich produktov?

Existuje niekoľko možností, ako sa dostať k rôznym typom informacií o vašich produktoch. Najjednoduchšie je si urobiť audit feedu (zadarmo), v ktorom sa o takých položkách (a tiež o ďalších problémoch) dozviete.

Ďalšou možnosťou je Bidding Fox - v Diagnostike zistíte, koľko výrobkov má dlhú dodaciu dobu (teda dlhšiu než skladom, pokiaľ nenastavíte inak) a znovu vám ponúkne export do CSV alebo výber do Mergada. Krokov, ktoré následne podniknúť, môže byť viac:

  • skontrolujte si, akú hodnotu má v Mergade nastavený tovar, ktorý máte v e-shope skladom. Pokiaľ máte hodnotu nastavenú na 1 a pritom je tovar na sklade, môžete toto hromadne zmeniť v Mergade,
  • prejdite tovar, ktorý má hraničnú dostupnosť (3 alebo 4 dni, 7 alebo 8 dní apod.) a uistite sa, že je táto dodacia doba správna, prípadne (pokiaľ je to možné) hľadajte priestor pre zrýchlenie distribúcie. 

Tip: V Mergade si na kartke Pravidlá môžete zobraziť, akých hodnôt element DELIVERY_DATE nadobúda a pri niektorých treba pouvažovať o úprave. (Pravidlá -> Upraviť elementy -> „hamburger“ menu ikona pri elemente DELIVERY_DATE

Ako zobrazuje Heureka a Zboží.cz dostupnosť

Pre doplnenie prikladáme prehľad o tom, ako Heureka a Zboží.cz zobrazuje dostupnosť podľa hodnôt v DELIVERY_DATE.


Heureka

INFO NA HEUREKE VAŠA DOSTUPNOSŤ
skladom 0
do 3 dní 1-3
do týždňa 4-7
do 2 týždňov 8-14
do mesiaca 15-30
viac než mesiac 31 a viac
info v obchode pokiaľ dodaciu dobu neuvádzate

Kompletná dokumentácia tu.

Zboží.cz

INFO NA ZBOŽÍ VAŠA DOSTUPNOSŤ
skladom 0
do 3 dní 1-3
do týždňa 4-7
viac ako týždeň 8-30
na dotaz 31 a viac


Kompletná dokumentácia tu.

Pokiaľ ste sa dočítali až sem, máme pre vás za odmenu dve odporúčania: 

  • V prvom rade sa zamyslite nad tým, či správne uvádzate dostupnosť v DELIVERY_DATE. Aj malá revízia môže spôsobiť veľké zmeny v objednávkach. 
  • Po druhé, občas sme sa stretli aj s e-shopmi, ktoré s dostupnosťou podvádzali - uvádzali, že majú všetok tovar skladom, aj keď to nebola pravda. Tento nepoctivý prístup dôrazne neodporúčame. Jednak vým vytvára naštvaných klientov (ktorí vám to vrátia v hodnotení e-shopu), druhak dostupnosť kontrolujú samotné vyhľadávače a v prípade nezrovnalosti vám môžu inzerciu kompletne zablokovať! 

Ďalšie tipy na zlepšenie práce s Bidding Foxom nájdete v článkoch o nastavení správnej ceny výrobku alebo kontrole spárovanosti produktov. 

Zo života biddingového automatu

Release 7.15.0
Využite možnosti nastavenia MAX_CPC_SEARCH u nespárovaných produktov a majte prehľad o štatistikách z vyhľadávania na Zboží.cz. Tento úkon využijú odborníci aj začiatočníci v inzercii na druhom najpopulárnejšom porovnávači v Českej republike. V novom release sme okrem tejto vychytávky predstavili aj niekoľko ďalších. Prečítajte si, v čom vám budú užitočné.
Biddovanie minimom
Používate Bidding Fox, máte nastavenú stratégiu a aj tak v produktoch vidíte nižšiu cenu za preklik ako ste čakali? V dnešnom článku si predstavíme niekoľko možností, kedy aplikácia bidduje minimom kategórie. Vysvetlíme si, v akých prípadoch k tomu dochádza, kde zistíte skutočnú cenu za preklik a kedy sa vám biddovanie minimom bude hodiť.
Exporty v Bidding Foxe
V tomto článku vám predstavíme jednotlivé typy exportov. Záleží len na vás, aké informácie sú vo vašom prípade dôležité a čo chcete pravidelne sledovať. Všetko si nastavíte podľa svojich predstáv. Exporty využijete na prácu s dátami, pri reportingu, ale aj na prezentáciu výsledkov svojim klientom.

Prihláste sa k odberu noviniek

Neutečú vám tie najzásadnejšie novinky z aplikácie Bidding Fox a z porovnávačov tovaru.