Nachádzate sa tu

Čo je to docker, vysvetľoval náš vývojár na PHP konferencii

Na konci októbra sa v Prahe konala konferencia zameraná na stredoeurópskych PHP programátorov. Preto na nej nemohol chýbať náš developer Jakub Kluvánek, ktorý si pripravil prednášku na tému Docker for „dummies“.

Konferencia phpCE prvýkrát prekročila hranice Poľska a vybrala si Prahu ako miesto konania. Cieľom tejto konferencie je združovať komunitu php vývojárov. Aby si každý našiel to svoje, prednášky prebiehali v troch rovinách a to Relaxing, Intermediate a Geek.

Náš programátor Kubo si pripravil prednášku do kategórie relaxing. Cieľom jeho prezentácie bolo vyjasniť pojmy tým, ktorí Docker trochu používajú, ale stále nemajú vo všetkom jasno.

Aké su highlity z jeho prednášky?

  • Docker slúži, podobne ako virtuálne servery, k bezpečnej izolácii bežiacich procesov. Umožňuje tak spúšťať viac rôznych aplikácií (alebo viac častí jednej aplikácie) na rovnakom serveri bez toho, aby sa vzájomne ovplyvňovali, alebo si mohli čítať dáta. Na rozdiel od virtuálnych serverov, v bežiacom docker kontajneri nemusí byť obsiahnutý celý systém, ale len aplikačná časť.
  • Použiť ho môžete napríklad vtedy, ak aplikácia využíva koncept microservices. Každá časť má vlastné kontajnery. Pomocou dockeru si môžete jednoducho spustiť rôzne komponenty, ktoré tak nie je potrebné inštalovať priamo do systému. Docker-compose umožňuje nadefinovať v konfiguračnom súbore skupinu docker kontajnerov, ktoré sa spúšťajú a spravujú ako celok. Kontajnery medzi sebou zvyčajne úzko spolupracujú a tvoria jeden funkčný celok.
  • Volumes je spôsob, akým je možné ukladať perzistentné dáta, ktoré majú byť zachované aj cez reštarty kontajnerov. Umožňujú do vnútra kontajnerov pripojiť adresár z hostiteľského systému, do ktorého kontajner zapisuje. Volumes môžu byť zdielané aj medzi viac kontajnermi a je ich obmedziť iba na čítanie.
  • Networking v dockeru funguje podobne ako pri virtuálnych/fyzických serverov. Každý kontajner má vlastnú virtuálnu sieťovú kartu, s ktorou komunikuje s ostatnými kontajnermi, alebo s okolitým svetom. Ak sú kontajnery pripojené do rovnakej virtuálnej siete, môžu na seba „vidieť“ a komunikovať spolu. Docker umožňuje vybrané porty vypublikovať z vnútra kontajnerov na hostiteľský systém.

Kubovu prezentáciu nájdete tu

Zdrojhttps://www.flickr.com/photos/chemix/30794312677/in/album-72157703109628...

Tešíme sa na ďalšie konferencie a dúfame, že sa tam stretneme a porozprávame sa nie len o ecommerce svete, ale i o tých technických veciach, ktoré nám zabezpečujú chod našej aplikácie.

Pridať nový komentár

Zo života biddingového automatu

Release 7.15.0
Využite možnosti nastavenia MAX_CPC_SEARCH u nespárovaných produktov a majte prehľad o štatistikách z vyhľadávania na Zboží.cz. Tento úkon využijú odborníci aj začiatočníci v inzercii na druhom najpopulárnejšom porovnávači v Českej republike. V novom release sme okrem tejto vychytávky predstavili aj niekoľko ďalších. Prečítajte si, v čom vám budú užitočné.
Biddovanie minimom
Používate Bidding Fox, máte nastavenú stratégiu a aj tak v produktoch vidíte nižšiu cenu za preklik ako ste čakali? V dnešnom článku si predstavíme niekoľko možností, kedy aplikácia bidduje minimom kategórie. Vysvetlíme si, v akých prípadoch k tomu dochádza, kde zistíte skutočnú cenu za preklik a kedy sa vám biddovanie minimom bude hodiť.
Exporty v Bidding Foxe
V tomto článku vám predstavíme jednotlivé typy exportov. Záleží len na vás, aké informácie sú vo vašom prípade dôležité a čo chcete pravidelne sledovať. Všetko si nastavíte podľa svojich predstáv. Exporty využijete na prácu s dátami, pri reportingu, ale aj na prezentáciu výsledkov svojim klientom.

Prihláste sa k odberu noviniek

Neutečú vám tie najzásadnejšie novinky z aplikácie Bidding Fox a z porovnávačov tovaru.